Back to top

Na czym polega odzysk i recykling opon oraz olejów przepracowanych

Na czym polega odzysk i recykling opon oraz olejów przepracowanych

Recykling odpadów użytkowych to nie tylko ustawowy obowiązek, z którego muszą wywiązywać się niektóre podmioty. To także troska o środowisko, a to powinno leżeć na sercu nam wszystkim. Dziś sprawdzamy, w jaki sposób przeprowadza się odzysk opon i odzysk olejów przepracowanych.

Recykling i odzysk olejów przepracowanych – co powinieneś o tym wiedzieć?

Do takich działań można wykorzystać specjalistyczne piece o wysokiej sprawności. Ale specjaliści mogą stosować także inne metody. Możemy zaliczyć do nich:

  1. filtrację;
  2. dekantację;
  3. destylację;
  4. rozdział na frakcje destylowane.

Recykling olejów ma zapobiegać przedostawaniu się do środowiska substancji o wysokiej toksyczności. Niestety oleje, pod wpływem „pracy”, a więc podczas ich eksploatowania, zmieniają swoje właściwości chemiczne. Takie substancje w żadnym wypadku nie powinny przedostać się do środowiska naturalnego. Podobnie jest z oponami, mieszankami olejowymi, służącymi do obróbki metali czy preparatami przeciwdziałającymi zamarzaniu.

Recykling opon

Zużytych opon, podobnie jak olejów przepracowanych, nie możemy po prostu wyrzucić. Na producentach opon spoczywają konkretne obowiązki – ustawa określa, że ich recykling opon powinien zapewnić odzysk tonażu na poziomie minimum 75%. Ustawa precyzuje wartości dla konkretnych rodzajów opon, m.in. opon pneumatycznych nowych, używanych, bieżnikowanych z gumy itp. Właściwie przeprowadzony recykling i odzysk sprawiają, że guma, która wcześniej została użyta do produkcji opon, dostaje drugie życie. Znajduje zastosowanie m.in. jako materiał służący do renowacji nawierzchni.

Niedopełnienie obowiązków związanych z recyklingiem opon wiąże się z karą grzywny. Musi się z nią liczyć każda firma, która na czas nie dostarczy dokumentu, potwierdzającego wykonanie recyklingu. Na szczęście przedsiębiorstwa nie są pozostawione same sobie z takimi obowiązkami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *