Back to top

Czym są badania nieniszczące i na czym polegają

Czym są badania nieniszczące i na czym polegają

Dość naturalnym zjawiskiem jest to, że intensywna eksploatacja zwiększa ryzyko pojawienia się w awarii w konstrukcji. Zdarza się jednak, że to nie użytkowanie materiałów przyczyniło się do problemu. Może on leżeć głębiej i wtedy jego źródeł należy szukać w defektach fabrycznych. Jak zapobiec takim niebezpieczeństwom? Odpowiedzią są badania nieniszczące konstrukcji.

Profesjonalne usługi badań nieniszczących

Celem takich działań jest jak najwcześniejsze wykrycie usterek, które w przyszłości mogą prowadzić do groźnych zajść. Takie kroki mogą być bardzo zróżnicowane – wystarczy sprawdzić metody badań nieniszczących i uświadomić sobie, w jak różny sposób da się podejść do tego procesu.

Typy badań nieniszczących

Dobrze przeszkoleni eksperci mają uprawnienia, żeby realizować różne typy badań nieniszczących. Najważniejsze to:

  1. badania magnetyczno proszkowe MT;
  2. badania radiologiczne RT;
  3. badania magnetyczne;
  4. badania ultradźwiękowe UT;
  5. badania penetracyjne PT;
  6. badania szczelności metodą pęcherzykową LT;
  7. badania prądami wirowymi ET.

Dlaczego usługi badań nieniszczących są tak istotne?

Chociaż wcześniej wspomniane metody różnią się między sobą, wszystkie mają na celu wykrycie takich problemów, jak awarie, pęknięcia czy porowatość. Z pomocą metody ultradźwiękowej zmierzymy również grubość elementów. Z kolei za pomocą fal ultradźwiękowych eksperci są w stanie stwierdzić, czy wewnątrz konstrukcji występują jakieś defekty. Inne podejście stosuje się w badaniach magnetyczno proszkowych. Do wykrywania wad wykorzystuje się tutaj pole magnetyczne.

Komu zaufać w kwestii badań nieniszczących?

Już tych kilka przykładów pokazuje, że usługi badań nieniszczących mogą przebiegać w różny sposób. Podczas poszukiwań podmiotu, któremu zlecimy takie zadanie, sprawdźmy m.in. czy firma posiada wszystkie wymagane certyfikaty. Profesjonalne, precyzyjnie wykonane badania nieniszczące oferuje m.in. przedsiębiorstwo Jordan NDT z Elbląga.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *