Back to top

Instalacja do recyklingu fotowoltaicznego

Instalacja do recyklingu fotowoltaicznego

Dzięki innowacyjnemu systemowi recyklingu modułów fotowoltaicznych na bazie krzemu, Suez zamierza odzyskać ponad 90 procent wszystkich zawartych w nim materiałów.

Suez opisuje swój system recyklingu modułów fotowoltaicznych na bazie krzemu, który firma zajmująca się utylizacją odpadów uruchomiła w Niemczech, jako unikalny na skalę światową. Nowy system został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł odzyskać ponad 90 procent wszystkich materiałów zawartych w modułach. Według Sueza w poprzednim procesie recyklingu wykorzystywane jest tylko szkło, aluminium z ram i miedź zawarta w kablach starych modułów. Nowa fabryka jest również w stanie odzyskiwać m.in. metale szlachetne. Według dyrektora zarządzającego Suez, jest to ogromny krok naprzód, ponieważ wydobycie metali z ziemi wiąże się ze znacznym wpływem na środowisko.

Według naszych szacunków, w samych Niemczech do 2027 r. liczba starych modułów przeznaczonych do recyklingu wzrośnie do 30 tys. ton rocznie, a do 2038 r. ponownie wzrośnie czterokrotnie do 220 tys. ton. Suez łączy procesy mechaniczne, termiczne i elektrochemiczne w swoim nowym procesie recyklingu, dzięki czemu firma może poddać recyklingowi do 40 000 starych modułów rocznie w bardzo wydajny sposób i przywrócić cenne surowce do cyklu materiałowego.

Suez kieruje europejskim projektem wraz z producentem instalacji. Jego celem jest odzysk i recykling wszystkich materiałów zawartych w krzemowych modułach fotowoltaicznych oraz kompletny system recyklingu modułów od łańcucha logistycznego, poprzez separację składników materiałowych, aż do recyklingu uzyskanych surowców wtórnych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *