Back to top

Kluczowe parametry do monitorowania podczas badania termowizyjnego w rozdzielni elektrycznej

Kluczowe parametry do monitorowania podczas badania termowizyjnego w rozdzielni elektrycznej

Jest to jeden z artykułów, który z pewnością przyciągnie uwagę każdego, kto zajmuje się energetyką i utrzymaniem rozdzielni elektrycznych. W dzisiejszych czasach badania termowizyjne stanowią jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w tym sektorze. Ale jakie są kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas takiego badania? Zapraszam do lektury.

Dlaczego monitorować kluczowe parametry?

Kontrola kluczowych parametrów podczas badania termowizyjnego umożliwia identyfikację potencjalnych problemów zanim staną się one poważnym zagrożeniem. To z kolei może znacząco obniżyć koszty napraw oraz minimalizować ryzyko awarii.

Jakie są kluczowe parametry?

Temperatura komponentów

  • Ocenia się temperaturę różnych elementów rozdzielni, takich jak złącza, przewody i urządzenia elektryczne.

Rozkład cieplny

  • Analizuje się, czy istnieją jakiekolwiek nierówności w rozkładzie ciepła, które mogą wskazywać na problemy z obwodami.

Zmienność temperatury w czasie

  • Monitoring temperatury w różnych etapach pracy rozdzielni może pomóc w identyfikacji problemów, które występują tylko okresowo.

Wartości progowe

  • Ustalenie wartości progowych dla różnych elementów rozdzielni, powyżej których występuje ryzyko awarii.

Jak monitorować te parametry?

  1. Wykorzystanie profesjonalnych kamer termowizyjnych – Kamery o wysokiej rozdzielczości i dużej dokładności są niezbędne.
  2. Dokładne planowanie inspekcji – Zanim przystąpimy do badania, warto dokładnie zaplanować, które elementy i w jakiej kolejności będą badane.
  3. Analiza wyników w czasie rzeczywistym – Oprogramowanie do analizy danych termowizyjnych może pomóc w szybkim zidentyfikowaniu problemów.

Podsumowanie

Monitoring kluczowych parametrów podczas badania termowizyjnego w rozdzielni elektrycznej jest nie tylko wskazany, ale wręcz niezbędny dla zapewnienia efektywności i bezpieczeństwa operacji. Zrozumienie, jakie parametry są istotne i jak je monitorować, może znacząco przyczynić się do przedłużenia żywotności urządzeń oraz zmniejszenia ryzyka kosztownych awarii i przestojów.

Źródło: https://easyrentier.com